PASQYRA E LAJMEVE N`ORA 12.ooE premte mė, 25 .07 2014

BEOGRAD – Nuk ka kėrkesa tė reja qė Serbia tė vendosė sanksione Rusisė, tha sot ministri i punėve tė jashtme Ivica Daciq dhe ka porositur se askush nuk ka tė drejtė tė ndajė Serbisė leksione, veēmas jo, ata qė kanė rrėnuar integritetin territorial tė saj. “Ne nuk ke i kurrfarė konteste me BE, por ne jemi shtet sovran dhe shikojmė interesat tona” me BE, por ne jemi shtete sovran dhe shikojmė interesat tona”, tha Daciqi pėr Radio televizioni e Serbisė (RTS) Ai theksoi s e politika e jashtme e Serbisė vitin e kaluar ishte harmonizuar 90 % me politikėn e BE dhe shtoi s enjė trend i tillė po vazhdon edhe kėtė vit ndonėse pėrqindja e harmonizimit ka rėnė nė tre muajt e parė, para mbajtjes sė zgjedhjeve “ Serbia ju bashkua vendimeve tė BE nė 10 raste, ndėrsa katėr kanė tė bėjnė me Ukrainėn, saktėsisht me sanksione tė Rusisė jo”, tha Daciqi. Ai theksoi se Serbia kurrė nuk do tė mbėshtesė shkeljen e integritetit territorial tė cilit do vend anėtarė tė KB, veēmas pėr shkak se asaj ju marr Kosova” tė cilėn tashti po e mbron”. ”Serbisė askush nuk ka tė drejtė pėr ti ndarė leksione, veēmas jo dikush q ė ka rrėnuar integritetin saj territorial”, ka porositur ministri i punėve tė jashtme.

BRUKSEL – Kosova ka pėrparuar nė pėrmbushjen e kėrkesave evropiane pėr liberalizmin e vizave, por nevojiten pėrpjekje tė reja, krahas tjerave pėr pavarėsinė e drejtėsisė, qė qytetarėt e Kosovės tė marrin regjimin pa viza ,vlerėsoi dje Komisioni evropian. Nė raportin e dytė tė Komisionit lidhur me Progresin nė Kosovė nė rrugėn e liberalizmit tė vizave ėshtė vlerėsuar s e pushteti i Kosovės” ka punuar me pėrkushtim” nė realizmin pėrparimit nė fushėn e redamisionit dhe sigurimit tė pasaportave. Kosova, megjithatė ,duhet mė shumė tė bėjė te sistemet e informacioneve tė vizave ,nė planin e pavarėsisė sė drejtėsisė dhe luftės kundėr korrupsionit. Komisioni nė raport rekomandon Kosovės tė pėrmirėson ri integrimi e qėndrueshėm tė tė kthyerve, tė avancojė sistemin informativ, tė zhvilloj pavarėsinė e gjykatave dhe tė vendosė evidencėn e besueshme tė aktgjykimeve gjyqėsore pėr krim tė organizuar dhe korrupsion. Komisioni ,gjithashtu, vlerėsoj sigurinė potenciale dhe ndikimin e liberalizmit tė vizave pėr migrime duke kolauduar s e heqja e vizave pėr qytetarėt e Kosovės bartė nė Bashkimin evropian rreziqe tė caktuara tė sigurisė. Thuhet s e nga 2012 shėnohet rritje e dukshme e kontrabandimit tė njerėzve nga Kosova.

PRISHTINĖ – Ministri i punėve tė jashtme i Italisė Federica Mogherini deklaroi dje se Italia me Kosovėn ėshtė nė rrugėn drejt Bashkimit evropian. Ajo tha se ėshtė e kėnaqur me praninė e Italisė nė Kosovė si pėrmes pjesėtarėve tė forcave paqėsore ,KFOR-it, Euleksit, ashtu dhe me mbėshtetjen e qė japin nė procesin e integrimeve tė Kosovės nė BE. Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi theksoi s e me optimizėm shikon nė kryesimin italian me Bashkimin evropian nė kėtė “fazė tė rėndėsishme pėr Kosovėn”.

BEOGRAD – Qeveria e Serbisė ka aprovuar dje programin e objekteve tė rrėnuara dhe dėmtuara banesore nė regjionet e vėrshuara gjatė majit tė kėtij viti. Ėshtė planifikuar ndėrtimi i 350 shtėpive dhe pagesa e ndihmės materiale financim pėr pronarė tė 10.ooo familjeve tė dėmtuara familjare ,thuhet nė komunikatė tė publikuar pas seancės sė Qeverisė.

BEOGRAD – Qeveria e Serbisė ka marr dje Udhėzimin pėr themelimin e Zyrės sė luftės kundėr drogave q ė do tė koordinoj punė e organeve shtetėrorė dhe pėrgatitjen e strategjisė nacionale dhe planet aksion ale pėr prevencion nga Qeveria. Zyra do tė koordinoj bashkėpunimin e Serbisė me Bashkimin evropian dhe Kombet e bashkuara dhe do tė merr pjesė nė aprovimin e programit dhe masave kundėr drogave, largimit nga varėsia dhe kujdesi pėr tė varurit dhe shfrytėzuesit.

BRUKSEL – Kryeprokurori i Euleksit pėr hetimin lidhur me tregtinė me organe nė Kosovė dhe Shqipėri Klint Vilijamosn tė martėn nė Bruksel do tė jep komunikatė pėr gjetjet e hetimit qė ka pėrfunduar. Prokurori serb pėr krime tė luftės Vlladimir Vukceviq tė martėn nė Beograd ka biseduar me Vilijamsonin. Vukceviq pas kėsaj deklaroi s e prokuroria serbe ėshtė e kėnaqur me biseda me kryeprokurorin e Ekipit special tė Euleksit, meqė siē theksoi. “ėshtė dėshmuar ajo ēfarė kemi thėnė nga fillimi” Vukceviq atėherė gjithashtu ka shprehur bindjen s e” nė bazė tė dėshmisė sė mė shumė se 400 dėshmitarėve, shefi i ekipit special tė BE pėr hetime lidhur me tregtinė me organe tė njeriut nė Kosovė Klint Vilijmason ka mbledhur mjaft shėnimeve pėr krimet qė janė kryer nga vitit 1998 deri ėn vitin 2000 ndaj viktimave serbe dhe tjera joshqiptare pėr tė cilat deri mė tashti askush nuk ėshtė pėrgjigjur”. Prokurori serbe gjithashtu shtoi s e gjykata pėr krime tė luftės nė Kosovė 1998 dhe 1999 ,qė kanė kryer formacioni para ushtarake i Ushtrisė ēlirimtare tė Kosovės, do tė duhej tė formohet ėn Holandė nė fillim tė vitit 2015.

BEOGRAD – Kolegji jashtė shqyrtues i Dhomės sė vecant tė Gjykatės sė lartė nė Beograd ka kthyer nė plotėsime akuzėn pėr vrasje tė gazetarit Sllavko Curuvija, kumtohet dje nga gjykata. Sic thuhet nė komunikatė ‘ kolegji ka urdhėruar Prokurorisė pėr krim tė organizuar qė nė aftin prej tre ditėve tė sjell udhėzimin pėr plotėsimin e hetimit ashtu qė hetohet bazueshmėria e akuzės dhe tė mblidhen dėshmitė e caktuara. Janė akuzuar ish shefi i Resorit tė SSH Radomir Markoviq, shefi i qendrės s ė Beogradit tė SSH Millna Radonjiq ,inspektori kryesor informues nė Drejtorinė dytė Ratko Romiq dhe pjesėtari i pėrbėrjes rezerve tė atij resori Mirosllav Kurak.

BEOGRAD – Nėnkryetarja e Qeverisė sė Serbisė Zorana Mihajlloviq ka biseduar dje me prefektin e Nishit Zoran Perishiq pėr vendosje e serishme tė trafikut ajror nga Aeroporti “Konstantin i Madh”. Si kumtoi Zyra e qeverisė sė Serbisė pėr bashkėpunim me media, pėrfaqėsuesit e Nishit nė takimin me Mihajlloviqin theksuan s e ekziston interesimi i disa kompanive tė huaja pėr vendosjen e fluturime tė rregullat komerciale nga ai aeroport, ndėrsa si problem kanė theksuar mos ekzistimin e kushteve adekuate teknike.

BEOGRAD – Ministri i punėve tė brendshme Nebojsha Stefanoviq deklaroi dje se ekzistojnė indicet qė policėt e caktuar bashkėpunojnė me mafinė apo kanė kryer vepra penale dhe kanė fituar pronėn nė formė tė paligjshme.” Ekzistojnė indicet s e policėt e caktuar bashkėpunojnė me mafinė apo kanė kryer vepra penale dhe kanė fituar pronė nė mėnyrė tė kundėrligjshme. Kundėr tė gjithėve pėr tė cilėt dyshohet ,do tė ngritėt hetimi.

SHABAC – Kryetari i Komisionit pėr letra me vlerė Zoran Ciroviq deklaroi dje s enė shtator pret pritet emisioni i parė i letrave municipale qė do tė emitoj Qyteti Shabacit dhe do tė munde tė blejnė qytetarėt dhe ndėrmarrjet. Shaabci do tė jetė qeverisja e parė lokale qė do tė emitoj letra municipale nė berėz dhe atė nė vlerė prej 400 milion dinarė. ndėrsa paratė do tė shfrytėzohen pėr financimin e projekteve infrastrukturore. ”Esenca e letra e tė tilla me vlerė ėshtė se qytetarėt e ,nė kėtė rast tė Shabacit, paratė e veta tė pėrdorin pėr zhvillim tė bashkėsie lokale”, tha Ciroviq pėr agjencinė Beta me rastin e vizitės nė Shabac. Letrat me vlerė do tė shiten sipas vlerės nominale prej 10.ooo dinarė dhe do tė indeksohen nė euro, shkalla kamatave do tė jetė gjashtė pėr qind nė vit, ndėrsa afati i arritjes shtate vjet me dy vjet grejs periudhė. mė shumė →


2014.07.24
PASQYRA E LAJMEVE N`ORA 18.oo

2014.07.24
PASQYRA E LAJMEVE N`ORA 12.oo